Sufit Podwieszany

Sufit podwieszany jest lekką konstrukcją zlokalizowaną poniżej stropu, najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych i profili aluminiowych, która pełni funkcję użytkowe, jak i dekoracyjne.

W ostatnich latach widać wyraźny wzrost zainteresowania tą konstrukcją i naprawdę trudno się temu dziwić ze względu na ilość zalet takiego rozwiązania.

Najczęściej stosuje się sufity z płyt gipsowo-kartonowych, jednak na tym materiale nie kończą się nasze opcje wyboru.

Płyty gipsowo-kartonowe są z pewnością najbardziej popularne, jednak możemy się zdecydować na sufity mineralne miękkie, mineralne twarde, drewniane lub metalowe.

Warto przy tym zaznaczyć, że każdy materiał jest dostępny w licznych wariantach faktur oraz wersjach kolorystycznych, co jeszcze mocniej wzbogaca wybór.

Na pewno warto poznać te inne rodzaje, aby znaleźć typ w pełni odpowiadający nie tylko naszym oczekiwaniom, ale także możliwościom finansowym.

 

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych

Budowa takiej płyty jest dość prosta, gdyż na gipsowy rdzeń zostaje z obu stron nałożony wielowarstwowy karton.

Ciekawe niekiedy są wykończenia, bardzo dekoracyjne, aby dopasować rysunek i fakturę do charakteru wnętrza. Płyty g-k także bardzo łatwo malować na dowolny kolor.

Na jedną rzecz trzeba jednak zwrócić uwagę i chodzi tutaj o dopasowanie rodzaju płyty do warunków wilgotnościowych w danym pomieszczeniu.

Nie każda płyta gipsowo-kartonowa nadaje się do łazienki lub kuchni.

Trzeba wybierać płyty oznaczone symbolem H2 z zaimpregnowanym rdzeniem. Takie płyty z reguły są w kolorze zielonym.

Niekiedy warto rozważyć zastosowanie płyt gipsowo-włóknistych, które zdecydowanie lepiej znoszą większą wilgotność, aczkolwiek są też cięższe, na co trzeba zwrócić uwagę przy słabych stropach.

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych charakteryzują się dużą trwałością i estetycznym wyglądem przypominającym tradycyjny sufit.

Oprócz domów jednorodzinnych i mieszkań mają także zastosowanie w różnego rodzaju punktach usługowych i placówkach handlowych o stosunkowo niedużej powierzchni.

Płyty mocuje się na specjalnych pojedynczych lub podwójnych rusztach.

 

Sufity podwieszane metalowe

Panele metalowe klasyfikowane są jako niepalne oraz o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Wykorzystuje się je przede wszystkim w obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej, jak szkoły, hale, baseny sportowe, salony sprzedaży czy też banki.

Wymiary i kształty są dopasowywane do siatki rusztu, zazwyczaj stosuje się blachę stalową ocynkowaną, malowaną proszkowo albo aluminiową.

W kwestii powierzchni wybór jest też szeroki, gdyż oprócz jednolitej matowej bądź połyskującej powierzchni można zdecydować się na perforowaną.

 

TOP